Kanal Ankara bir kez daha davalık oldu!

KANAL ANKARA BİR KEZ DAHA DAVALIK OLDU!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İmrahor Vadisi’nde Kanal Ankara ve Millet Bahçesi projelerinin mahkeme kararıyla durdurulmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının projelere devam ettiği gerekçesiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesinde dava açtı.

“ANKARA NEFESSİZ KALIR”

Oda Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "İmrahor Vadisi şimdi de Millet Bahçesi adı altında ranta açılmaya devam ediyor. Bu proje hayata geçerse Ankara nefessiz kalır" dedi.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre Candan, İmrahor Vadisi ve Kanal Ankara projesini “fantezi” olarak nitelendirdi ve şunları söyledi:

“BU PROJENİN İVEDİLİKLE DURDURULMASI GEREKİR”

"İmrahor Millet Bahçesi Uygulamasına gider’ tabelaları ile rant ve beton bahçeleri oluşturulmuş doğa kıyımı devam ediyor. İmrahor Vadisi şimdi de Millet Bahçesi adı altında ranta açılmaya devam ediyor. Bu proje hayata geçerse Ankara nefessiz kalır.

9 kilometre uzunluğundaki projenin kapsadığı alan yaklaşık 3 milyon metrekare. Bu proje ile yer altı sularının beslenmesi kesilir, Mogan ve Eymir gölünün yarattığı ekosistem bozulur. Ankara'nın nefessiz bırakılmasına ve su varlıklarının yok olmasına neden olacak bu projenin ivedilikle durdurulması gerekir. Coğrafyanın yol göstericiliğinin izinden gitmeyen iktidarların gideceği yer pandemi süreçlerinin çoğalmasıdır. Sağlıklı kent, sağlıksız yaşamdır. Kamu yararını savunmaktan ve doğal varlıklarımızı korumaktan, bilimi ve tekniği halkımızın hizmetine sunmaktan vazgeçmeyeceğiz."


Yorum Gönder

Yorumlar